Karanlık Gökyüzü Haritaları

Geceleyin Gökküresi programı için Orion takım takım yıldızı karşılaştırma haritaları www.globe.gov/GaN/observe_magnitude.html

Geceleyin gördüğünüz gökyüzü görüntüsünü aşağıdaki (yaklaşık 40 derece K için hazırlanmış) Orion Kadir Çerçeveleri ile karşılaştırın. Gözlemi tamamladığınız zaman, gördüğünüz Orion alanına en yakın çerçeveyi seçin. Bu çerçeve, bulunduğunuz yerde görebileceğiniz en sönük yıldızların kadir değerini (parlaklığını) belirleyecektir. Kadir, yıldızların parlaklığını göstermek için gökbilimcilerin kullanığı bir tanımdır. Kadir sayısı cebirsel olarak büyüdükçe gökcisminin parlaklığı azalır. Örneğin, kadir değeri 2 olan bir yıldızın parlaklığı kadir değeri 3 olan yıldızdan 2,5 kat daha parlaktır .

Bulutlu Gökyüzü 

          Bulutlu Gökyüzü                         Kadir 1 çerçevesi                   Kadir 2 çerçevesi

        Kadir 3 çerçevesi                          Kadir 4 çerçevesi                    Kadir 5 çerçevesi

        Kadir 6 çerçevesi                      Kadir 7 çerçevesi

İngilizce bilen okuyucular yukarıda verilen adreste daha fazla bilgi bulabilirler.


 

Kaç Tane Yıldız programı için karşılaştırma haritaları http://hms.sternhell.at

 

HARİTA

Donation etc
Bild 1 Bild 2 Bild 3
Bild 4 Bild 5 Bild 6
Bild 7
Bu çerçeveler, farklı yapay gök parlaklığı altında takım yıldızını göstermektedir. Orion çerçeveleri için yukarıda verilen açıklamalar burada da geçerlidir. .

Orion takım yıldızı kadir haritaları yukarıda verilmiştir. İngilizce bilen okucular yukarıda verilen adreste daha fazla bilgi bulabilirler.