Kitaplar


 
YILDIZ ADLARI SÖZLÜĞÜ
Bu sözlük, yıldız adlarını biraz daha anlaşılır kılmak isterken, atalarımızın kullandıkları "dü-peyker", "pervîn", kâse-i şikeste", "şada" gibi, sesindeki ahengiyle güzel, anlamındaki zarâfetle güzel sözcüklerin yitip gitmelerine de gönlü elvermeyen denizcilik sevdalısı Prof. Dr. Mustafa Pultar’ın uzun emeklerinin ürünüdür.


 
İKI BÜYÜK DÜNYA SİSTEMİ HAKKINDA DİYALOG
2008 Yılı’nda Galileo Galilei’nin “İki Büyük Dünya Sistemi Hakkında Diyalog” adlı büyük eseri ilk kez, İtalyanca aslından Reşit Aşçıoğlu’nun yaptığı eksiksiz bir çeviri ile, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın Hasan Âli Yücel Klasikler Dizisinde yayınlandı.
Kitap üç kişi arasında doğadaki hareket yasaları, gökcisimlerinin hareketlerinin izahı, Güneş merkezli Kopernik sistemini eleştiren ve savunan görüşler, gel-git olayları gibi konuları kapsayan konuşmalardan oluşuyor.
M. Ali Alpar’ın bu kitap hakkındaki yazısı için lütfen tıklayınız.
Bu yazının 3 Nisan 2009 Radikal Kitap’ta yayınlanmış kısa versiyonu için tıklayınız.


 
KÜÇÜK SIRLAR
Sevim Ak’ın Küçük Sırlar isimli kitabını Gözde Bitir resimlendirdi.  İlk baskısı bu sene Can Çocuk Yayınları’nda çıktı.
"Güneş batarken arkasından ‘Geri dön!’ diye seslendiniz mi hiç? Sıla Güneş’i çağırırken gezegenlerin kraliçesi Venüs’le burun buruna gelir. Elinde aynası, balon etekli giysisi, alev saçlarıyla göz kamaştıran Venüs, neler neler yaşamış, neler neler görmüş meğer? Sıla’nın küçük gündelik sırlarından Evren’in kafa karıştıran sırlarına uzanan bir yolculuğa  çıkmaya hazır mısınız?"


 
JÜPITER’İN ETEĞİ
"Gökyüzüne baktığınızda, görebiliyorsunuz onu. Bir ışık topu, Jüpiter, güngörmüş bir gezegen. Ama daha yakından bakanlar, bir de etek görüyorlar belinde. Peki bu etek nereden gelmiş? İşte bu küçük kitap bu neşeli gezegeni ve onun güzel fırfırlı eteğini anlatıyor."
Faruk Duman’ın Jüpiter’in Eteği isimli kitabını Mustafa Delioğlu resimlendirdi.  Kitabın ilk baskısı bu sene Can Çocuk Yayınları’nda çıktı.


 
Neşeli Venüs, Etekli Jüpiter ve Darwin
Radikal Kitap, 24 Nisan 2009 tarihli kapak sayfasını DAY 2009 içinde çıkan çocuk kitaplarına ayırdı.
"Çocuk yayıncıları Dünya Astronomi Yılı’nı yayımladıkları güzel kitaplarla kutluyor. Sevim Ak’ın ‘Küçük Sırlar’ı Sıla’nın Venüs’le karşılaşmasının resimli hikâyesi. Faruk Duman ise, Jüpiter’in yaratılış hikâyesi ile çocukların ağzına bir parmak bal çalıyor adeta…”
Aslı Tohumcu’nun yazısı için tıklayınız.


 
1923-1966 DÖNEMINDE TÜRKIYE’NİN ASTRONOMİ VE ASTROFİZİK DALLARINDAKİ ARAŞTIRMALARA KATKISINI GÖSTEREN BİR BİBLİYOGRAFYA VE BAZI GÖZLEMLER
"TÜBA Erdal İnönü Bibliyografyaları adıyla başlatılan dizinin ilk kitabı 1923-1966 Döneminde Türkiye’nin Astronomi ve Astrofizik Dallarındaki Araştırmalara Katkısını Gösteren Bir Bibliyografya ve Bazı Gözlemler. Bibliyografya dizisi, fizik, biyoloji, matematik ve jeoloji alanlarını da kapsıyor. TÜBA Asli Üyesi Prof. Dr. Ali Alpar’ın yürütücülüğünde ve Prof. Dr. Feza Günergun’un editörlüğünde tamamlanıp yayına hazırlanan kitapta, 1923-1966 yılları arasında yapılan yayınlarla ilgili değerlendirmelerin yanısıra, Prof. Dr. Dursun Koçer, Prof. Dr. Dilhan Eryurt, Doç. Dr. Selim O. Selam, Prof. Dr. M. Ali Alpar, Prof. Dr. Cafer İbanoğlu ve Prof. Dr. Zeki Aslan’ın yazıları, 2007 yılına kadar yapılan yayınlarla ilgili değerlendirmelerle birlikte sunuluyor."


 

 
AY
Ay, her zaman, dünyanın her yerinde yaşayan insanlar için  büyülü ve çekiciydi. Yerküre’nin tek doğal uydusu olan Ay, tarih boyunca olağanüstü hikâyelerin ve garip inanışların kaynağı olmuştur.  Binlerce yıl boyunca gözünü bu parlak nesneye diken insanoğlu, sonunda bu harika uyduya ayak basmayı başardı. İnsanoğlunun Ay’a ayak basışının üzerinden tam 40 yıl geçti ve uzay maceramız halen devam ediyor.
Neil Armstrong ve "Buzz" Aldrin Ay üzerinde yürüyen ilk insanlardı.  Onların ve ardıllarının destansı yolculuklarına siz de katılın. (İş Bankası Kültür Yayınları tanıtım bülteninden)
Kitabın çevirisi Kazım Değerli tarafından yapılmış.


 
ASTROLOJİ ÇÜRÜTÜLDÜ
Lawrence E. Jerome’un yazdığı ve Prof. Dr. Rennan Pekünlü’nün çevirdiği kitabın ilk baskısı Kültür Üniversitesi yayınları tarafından çıkarıldı.