Prof. Dilhan Ezer Eryurt

·         29 Kasım 1926 doğdu.
·         İlköğrenimini Ankara Mimar Kemal İlkokulunda tamamladı.
·         “Benim için hepsinden değerlidir” dediği ilk önemli ödülü olan “Atatürk’ün söylevi”ni dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’in elinden almıştır.
·         Matematiğe karşı özel ilgisinden dolayı liseden sonra İstanbul Üniversitesi Yüksek Matematik ve Astronomi Bölümüne girdi.
·         Üniversiteyi bitirdikten sonra Ankara Üniversitesinde Prof. Tevfik Oktay Kabakçıoğlu’nun asistanı olur (1946).
·         1951’de Michigan Üniversitesine doktora tez araştırması için gider. Birçok hocasının ısrarına rağmen 1953’de Türkiye’ye döner ve doktora derecesini alır.
·         Ankara Üniversitesi Astrofizik anabilim dalında asistan olur. Prof. A.E. Kreiken’in yanında doçentliğini tamamlar (1956). Kreiken profesörlük teklif etse de kendini yeterli bulmaz ve araştırma yapmayı sürdürür.
·         1959’da Uluslararası Atom Enerji Ajansının bursuyla Kanada’ya gider. Burada dünyaca tanınmış Prof. A.G.W. Cameron ile çalışır. Daha önce hiç bir fikri olmadığı bilgisayar programlamayı çok iyi öğrenir ve hesap makinalarında haftalar süren işleri, saniyeler içinde çözen programlar yazar. Böylece yıldız yapılarının modelleri üstünde birçok program yazarak astrofizik konusunda önemli çalışmalar yapar.
·         1960-1961 yıllarında, American Soroptomist Federation Fellowship bursuyla Indiana Üniversitesine bağlı Goethe Link Gözlemevine gider ve orada yıldız modellerinde zamanının otoritesi Prof. M. Wrubel ile çalışır. Burada bulduğu yıldız modelleme yöntemi daha sonra ABD Atom Enerji Komisyonu’nun Los Alamos Laboratuarında kullanılmaya başlanır.
·         Sonrasında National Academy of Science bursuyla NASA’nın New York’ta yeni kurulan Goddard Uzay Araştırma Enstitüsünde Prof. Cameron ile çalışmaya başlar.
·         NASA’nın uzay uçuşlarının güvenliğini sağlamak için çok önem verdiği bu çalışmada Güneş’in geçmişini incelemektedirler ve daha önce Güneş’le ilgili bilinen birçok hatayı hesaplamalarla düzeltmişlerdir. Bu emeğine karşılık da Dilhan Eryurt’a 1969’da NASA Apollo Başarı Ödülü verilir.
·         1967 yılında rektör Prof. Kemal Kurdaş’ın davetiyle ODTÜ Fizik Bölümü’ne profesör ünvanıyla atanır.
·         Hemen sonra 1968’de TÜBİTAK’ın desteğiyle ilk “Ulusal Astronomi Kongresini” düzenler.
·         1969-1973’de NASA’daki çalışmalarını sürdürür ve geri döndüğünde ODTÜ Fizik Bölümünde “Astrofizik Anabilimdalını” kurar.
·         1977’de “TÜBİTAK Bilim Hizmet ve Teşvik” ödülü alır.
·         1987-1988 arasında ODTÜ Fizik Bölümü Başkanlığını ve emekli olduğu 1993 yılına kadar ODTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi dekanlığını yapar.
·         1982’de kurulun Türk Astronomi Derneği’nin “Türk” kelimesi alması, iki dönem başkanlığını yaptığı 1986-1990 dönemlerine denk gelir.
·         1991’de açılan ODTÜ Gözlemevi ise yine Dilhan Eryurt’un büyük katkısıyla gerçekleştirilir.
·          “Ulusal Gözlemevi Kurulması” konulu DPT projesinin öncülüğünü 1991 yılında yine Dilhan Eryurt yapmış ve sonrasında kurulan “TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi” 1997’de açıldığında Dilhan Eryurt’a onur plaketi verilir.
·         Aynı yıl TÜBA Şeref üyeliğine de seçilir.
 
·         Ülkenin dört bir yanına dağılmış birçok öğrencisi, onun gibi azimli ve çalışkan olmayı hedefleyerek bıraktığı yerden bayrağı dalgalandırmayı sürdürmektedir.
·         Uğurlar olsun hocaların hocası sevgili Dilhan hocam…