ESO TÜRKİYE WEB SAYFASI AÇILDI  

 Türkiye nin ESO üyeliği Leiden Üniversitesi doktora öğrencisi astronom Umut Yıldız ın önderliğinde bir grup genç arkadaşımızca tekrar gündeme getirildi.

Arkadaşlarımız öncelikle ESOnun Türkçe popüler düzeyde tanıtımını da yapan ESO Turkiye web sitesi kurmuşlar ve yönetmekteler ( http://esoturkiye.org esoturkiye.org/). Aralarında TAD üyesi astronomların yanısıra birçok amatör ve astronomi gönüllüsü de var.

Resmi kuruluşlara da başvurarak bu yöndeki araştırmaları başlatmış bulunuyorlar. Hepsini bu güzel girişim ve çabaları için kutlarım.

İlerde Türkiye’nin ESO’ya girmesi yolunda ilk adım Türkiye ESO üyesi olmadan da Türk astronomların ESO ya gözlem projesi vermeleri ve deneyim kazanmaları olmalıdır. Bunu sağlamak amacıyla web sitesinde astronomlar için bir bölüm hazırladılar. Umut Yıldız’ın mesajından aktarıyorum:

"Gecen hafta konustugumuz uzere ESO Turkiye websitesi icerisinde "Astronomlar Icin" adli bir bolum yaptik. ( http://esoturkiye.org sitesinde) Sol menuden ya da dogrudan http://esoturkiye.org/?p=635 linkinden ulasabilirsiniz. Buraya arkadaslarla beraber teleskoplar hakkinda bilgileri surekli toplayacagiz. Tabii zaman, ihtiyac ve deneyim ile buradaki dokumanimiz buyuyup, kapsamli bir hale gelecektir. "

ESO ile ve diğer uluslararası büyük teleskoplarla gözlem deneyimleri olan üyelerimizi de proje vermeye ve hazirlanan projelere destek olmaya çağırıyoruz. Bu arkadaşlar lütfen tad@tad.org.tr ve yildiz@strw.leidenuniv.nl adreslerine yazsinlar.

M. Ali Alpar