Kapadokya’da “Ejderha Göktaşı Yağmuru Gözlem Kampı”

 

6-10 Ekim 2011 tarihlerinde gerçekleşecek olan  “Ejderha Göktaşı Yağmuru”nun, 2011 yılında saatte yaklaşık 1000 göktaşı (akanyıldız) ile gözlenmesi bekleniyor. Bu göktaşı yağmurunun en iyi gözleneceği yerleri belirleyen NASA, Doğu Avrupa bölgesinin (özellikle Türkiye, Mısır gibi ülkelerin) bu önemli gök olayının gözlenmesi için en elverişli bölge olacağını duyurdu. Ayrıca birçok turizm firması da yurtdışından gelecek olan binlerce amatör ve profesyonel gökbilimci için Kapadokya bölgesine turlar düzenliyor.

 

Türkiye’de de İstanbul Üniversitesi-AAK, Uludağ Üniversitesi-ULUASTRO, Erciyes Üniversitesi-ASTER, Ankara Üniversitesi-ASART, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi-FİZAST, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü– AFT, İstanbul Teknik Üniversitesi-Astronomi Kulübü, İstanbul Kültür Üniversitesi-İKÜ-ASTRO kulüplerinden ve  Ege Üniversitesi’nden gökbilime ilgi duyan bir grup öğrenci bu önemli gök olayını, doğa harikası bir bölge olan Kapadokya’da karşılamak için bir araya geldiler. Bu kapsamda düzenlenecek etkinliğin amacı, Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından katılacak olan amatör ve profesyonel gökbilimcilerle bir araya gelip, bu göktaşı yağmurunun saatlik meteor ortalamasını belirleyerek amatör ve profesyonel gökbilime katkıda bulunacak bir çalışma yapmak ve bu olayı bir kamp havasında eğlenceli ve disiplinli bir şekilde halka açık olarak gerçekleştirmektir.

 

Bu sene “Ejderha Göktaşı Yağmuru” ile başlayan “Göktaşı Yağmuru Gözlem Kampı”nın gelecek yıllarda da diğer önemli ve ünlü göktaşı yağmurları için düzenlenerek gelenekselleşmesi bekleniyor. Ayrıca uluslar arası katılımlı olarak gerçekleşeceği düşünülen bu etkinlik, çeşitli üniversitelerden öğretim görevlileri ve üniversite etkinliklerine sponsor olan bazı firmalar ile belediyeler tarafından da destekleniyor.

 

Etkinlik hakkında daha detaylı bilgi için www.goktasikampi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.