TAD Yaz Okulu: Astronomlar için Fizik

 

 Türk Astronomi Derneği’nin ilk Yaz Okulu 4-8 Temmuz 2011 tarihlerinde İstanbul’da Sabancı Üniversitesi Karaköy İletişim Merkezinde yapıldı. 

 Yaz Okuluna Ankara, Çanakkale Onsekiz Mart, Ege, Erciyes, İstanbul, Ondokuz Mayıs ve Orta Doğu Teknik Üniversitelerinden 35 lisans ve lisansüstü öğrenci katıldı. Okulda 5 günlük yoğun bir çalışma ile astronomide önemli temel fizik konularının toplu bir program içinde ele alındı. Dersler Prof. Ali Alpar (Sabancı Universitesi- TAD Başkanı) tarafından verildi. Programa Serap Ak (İstanbul Ünivesitesi- TAD Genel Sekreteri), Hakan Erkut (İstanbul Kültür Üniversitesi) ve sınav ve ödev kağıtlarını değerlendiren Sabancı Üniversitesi doktora öğrencileri Onur Akbal ve Onur Benli tarafından desteklendi. Katılan öğrenciler 5 gün süre ile günde 5 saat ders, kısa sınavlar ve her gün verilen ödevlerle yoğun bir programı tamamlayarak sertifika aldılar. 

Yaz Okulunda tamamlanan program şu konulardan oluşuyordu:

 

Mekanik:  Hareket ve Korunum Yasaları. Kepler Problemi ve Yörüngeler. Denge. Küçük Salınımlar. Harmonik Osilatör. Dalgalar.

Elektrik ve Mıknatıslık: Maxwell Yasaları. Elektromanyetik Dalgalar. Elektromanyetik Tayf. Boşlukta ve Madde Ortamında Dalga Yayılımı. Plazma Frekansı. Larmor Frekansı

İstatistik Fizik: İdeal Gaz Yasası. Entropi. Termodinamik Yasalarının Olasılık Temeli. Boltzmann Olasılık Dağılımı.

Kuantum Mekaniği: Maddenin Dalga Özelliği ve Sonuçları. Atomların Boyutları ve Enerji Ölçeği. Enerji Seviyeleri. Foton Soğurulması ve Salınması  – Tayf Çizgileri. Kara Cisim Işıması.

 

Türk Astronomi Derneği, katılan tüm öğrencilerin öğle yemeklerini ve İstanbul dışından gelecek öğrencilerin yol, yurt ve yemek masraflarını karşıladı. Şehir dışından gelen öğrenciler İstanbul Kültür Üniversitesi yurtlarında kaldılar. İstanbul Kültür Üniversitesi’ne ve Sabancı Üniversitesi’ne destekleri için teşekkür ederiz.

 

Türk Astronomi Derneği önümüzdeki yıllarda da çeşitli konularda Yaz Okulları düzenlemeyi planlamaktadır.