Galileo Geceleri

 

 

 

DAY2009 – 100 Saat Astronomi Projesi’nin tüm dünyada beklenmedik başarılarla gerçekleştirilmesiyle, 22 – 24 Ekim 2009 tarihlerinde "Galileo Geceleri" adlı yeni bir Köşetaşı Projesi planlandı.

 


Gözlem Rehberi
| Astrofotoğraf Yarışması | Ülkemizdeki Etkinlikler | 21 Ekim 2009 IAU Basın Bülteni

 

Ayrıntıları projenin web sitesi www.galileannights.org adresinde bulabilirsiniz. Galileo Geceleri projesinin amacı, 100 Saat Astronomi projesinin amacı ile aynı: gökyüzü meraklılarının teleskoplarını gökyüzüne çevirmeleri ve Galileo’nun  400 yıl önce gördüğü gizemleri görmeleri. Bu etkinlik üç gece sürecek ve olabildiğince çok insanın teleskoplarını gece gökyüzüne çevirmeleri beklenmektedir. Gözlenecek nesnelerin başında   Galieo’nun 400 yıl önce gözlediği Jupiter, Venüs ve Ay vardır. Bu ve benzer pratik astronomi etkinlikleri süresince amatör ve profesyonel gökbilimciler  bilgi ve heyecanlarını katılımcılarla paylaşacaklardır. 

Galileo, Ay kraterlerini ve dağlarını, Jüpiter’in çevresinde dolanan (ve şimdi Galileo uyduları diye adlandırılan) ilk dört uydusunu, Venüs’ün Ay gibi evre gösterdiğini, Satürn’ün halkalarını ve çıplak gözle görülmeyen sayısız yıldız görmüştü.

Galieo’nun teleskopla yaptığı ilk gözlemler insanlığın evreni ve Dünya’nın evrendeki yerini algılamasında devrim yarattı. Bu gözlemlerin bir kısmı:
 
Ay yüzeyi sanıldığının aksine dağlar ve kraterlerle kaplı. Jüpiter’in etrafında uydular dolanıyor, demek ki başka cisimlerin etrafında dönen cisimler de var, herşey Dünya etrafında dönmüyor. Venüs Ay gibi evre gösteriyor, bu Güneş merkezli Kopernik Kuramının önemli kanıtlarından biri oldu. Güneş inanıldığı gibi temiz bir küre değil, üstünde lekeler var, ekseni etrafında dönüyor. Demek ki Dünya da kendi etrafında dönebilir. Satürn’ün “kulakları” vardır! Bugün biliyoruz ki Galileo Satürn’ün halkalarını gözlemişti fakat teleskopu, halkaların gezegeni çevrelediğini gösterecek kadar iyi değildi. Gezegenler ışık noktaları değil teleskopla disk şeklinde görülmektedir.  Samanyolu daha önce hiç görülmeyen çok sayıda yıldızdan oluşmuştur. Özetlersek, gökcisimleri mükemmel küreler değildir, tüm evren dünyanın etrafında dönmez, çok çok büyük sayıda yıldız vardır ve bunlar Galileo zamanında ilk kez teleskopla görüldüğüne göre, hem sanıldığından çok daha uzakta, hem de hepsi bizden ayni uzaklıkta değildir.
 
Astronomi Kulüplerimiz, Amatör Astronomi  Gruplarımız, igilenen okullarımız etkinliklerini planlamaya şimdiden başlamalı ve resmi web sitesine hemen kaydettirmelidir. Form İngilizce, eğer yardım isterseniz lütfen bize yazın  (). Ayrıca etkinliğinizi TAD aracılığı ile de duyurmak için adresine yazın.
 
Galileo Geceleri, bir uluslararası astrofotoğraf yarışması da düzenleyecektir. Yarışma Galileo’nun gözlediği nesneleri içerecektir. İki kategoride olacak, biri yalnız fotoğraf kamerası kullanılarak, diğeri küçük teleskop kullanılarak. Yarışma deneyimli astrofotoğrafçılara kapalı değil ama teknik düzeyi yeni başlayanları yüreklendirecek biçimde sınırlandırılacaktır. Yarışma, nitelikli ürünlere olanak sağlamak üzere, Eylül- Kasım aylarını kapsayacaktır. Halkın gözlem etkinlikleri ile birlikte, Galileo  Geceleri iki ayrı etkinlik içerecektir, biri Galileoskop ile Jupiter Gözlemi Kampanyası, diğeri "Sen Galileo’sun!" projeleri. Galileo Geceleri halka uzaktan gözlem yapma etkinliği sunan birkaç gözlemevine de yer verecektir.
 
Zeki Aslan
Türk Astronomi Derneği
 

 
ETKİNLİKLER 
 

 
YARIŞMA KURALLARI    
 
Galileo Geceleri fotoğraf yarışması iki kategoriden oluşmaktadır, 

1- Yeryüzü ve Gökyüzü (Earth and Sky)
Bu kategorideki fotoğraflar "competition (yarışma)" ve "earthandsky" şeklinde etiketlendirilmelidir. Fotoğraflar yeryüzü ve gökyüzünü bir arada bulunduracak şekilde çekilmelidir. Teleskop kullanılmayacaktır.

2- Yeryüzünün Ötesi (Beyond Earth) 
Bu kategorideki fotoğraflar ise "competition (yarışma)" ve "beyondearth" kelimeleriyle etiketlendirilmelidir. Fotoğraflar en az bir ya da daha fazla gökcismini gösterecek şekilde çekilmelidir. Bu gökcisimleri:

1. Güneş
2. Venüs
3. Ay
4. Jüpiter
5. Satürn
6. Samanyolu Gökadası
7. Ülker (Messier object 45)
8. Arıkovanı Kümesi (Messier object 44)
9. Avcı Bulutsusu (Messier object 42)

En fazla 20 cm lik teleskop kullanılabilir.

Başvurular 17 Eylül – 27 Ekim arasında olacaktır.
Yarışmaya katılmak için gerekli bağlantı adresi: http://www.flickr.com/groups/galileannights

Fotoğraflar 17 Eylül – 27 Ekim 2009 tarihleri arasında çekilmiş olmalıdır.
Her kategori için en fazla üç fotoğraf kabul edilecektir.
Fotoğraflar en az 6 megapiksel ve 300 dpi çözünürlükte olacaktır.

Ödüller
1- Celestron SkyScout
2- Star Walk yazılımına sahip iPod Touch 
3- Gökyüzü Atlası (Sky and Telescope tarafından)