Evreni Anlayalım

 

Bu program kapsamında, olanakları kısıtlı olan çocukların dünya çapında düzenlemelerle evrenin güzelliği ve derinliğiylele tanıştırılması planlanıyor. Bu programın çocukların bilime olan meraklarını uyandıracağı, bilinçlerini geliştireceği ve uluslararası bir hoşgörü anlayışını yerleştireceği düşünülüyor. Program kapsamında çeşitli oyunlar, basit deneyler, çizgi filmler ve İnternet üzerinde kullanılabilecek kaynaklar oluşturulacak. Evreni Anlayalım, 4 yaşından itibaren bütün çocukların hayal güçlerini ve heyecanlarını canlandıran eğlenceli bir program olarak planlanıyor. Anaokulu yaşındaki çocuklar için de Türkiye’de birşeyler yapılabilir. Şimdiye kadar TAD’a bildirilen ve anaokullarına yönelik etkinlikler aşağıda sıralanmıştır:

1. Eyüboğlu Anaokulu Sabancı Kampüsü etkinliği
2. Koç Lisesi Anaokulu etkinliği
3. Kültür Anaokulları "Gökyüzünü Tanıyalım" etkinlikleri
4. Özel Yüzyıl Işıl Koleji, Astronomi Atölyesi
5. TED Kayseri Koleji Anaokulu Kayseri Erciyes Üniversitesi Ziyareti
6. ÇAAM, Çocukların çerçevesinde Evren.
7. Hillside TRIO etkinliği

İlköğretim okullarına yönelik etkinlikler:

1. Balıkesir Merkez Zağnospaşa İlköğretim Okulu, Cacabey 2023 Uzay İstasyonu Resim ve Maket Yarışması Sergisi

KAYNAKLAR

Kendi anaokullarında çeşitli aktiviteler düzenlemek isteyen anaokulu öğretmenleri için, ve anaokullarda konuşma/gösteri yapacak astronomlar için çeşitli kaynaklara aşağıdaki bağlantılardan ulaşılabilir. Amaç bu bağlantılardaki konuşmaları ve setleri birebir uygulamadan ziyade sizlerin bu kaynaklardan çeşitli fikirler alabilmenizdir.
1. Evreni anlayalım set 1
2. Çeşitli evreni anlayalım setleri
3. Koç Anaokulu evreni anlayalım etkinlikleri
4. Çeşitli sunumlarda kullanılabilecek resimler.
Sayın anaokulu öğretmenleri öğrencilere yönelik bir aktivite planlamayı düşünüyorsanız, ve en ufak bir sorunuz, sorununuz varsa lütfen bizlere yazınız.

BAĞLANTILAR

Ayrıca İngilizce materyaller bu bağlantıdan temin edilebilir. UNAWE İngilizce resmi sitesi İlköğretim ve üstü için ise birçok set ve tartışma bu bağlantıda!!! Çocukça’nın ana sayfasına ulaşmak ve Çocukça’dan oyun oynamak için bu bağlantıları kullanabilirsiniz. Bu konuda koordinasyonu TAD Yönetim Kurulu üyesi Doç. Dr. Emrah Kalemci yürütüyor.
( )