Türk Astronomi Derneği Yaz Okulu I – Astronomlar için Fizik

Türk Astronomi Derneği Yaz Okulu I – Astronomlar için Fizik

 
4-8 Temmuz 2011 – Sabancı Üniversitesi İletişim Merkezi – Karaköy – İstanbul
 
Yaz Okulu lisans 3. ile 4. sınıf ve lisansüstü astronomi öğrencileri için hazırlanıyor. Okulun amacı 5 günlük yoğun bir çalışma programı ile astronomide önemli temel fizik konularının toplu bir program içinde çalışılması. Dersler Ali Alpar tarafından verilecek, program öğretim üyeleri Hakan Erkut (İKÜ), Yavuz Ekşi (İTÜ) ve asistanlarca desteklenecek.
 
Türk Astronomi Derneği, İstanbul dışından gelecek öğrencilerin yol ile İstanbul’da yurt ve yemek masraflarını ve katılacak tüm öğrencilerin öğle yemeklerini karşılayacaktır. Yaz Okuluna 40 öğrenci alınacaktır. İstanbul dışından gelecek öğrenciler için İstanbul Kültür Üniversitesi yurtlarında 20 kişilik yer ayrılmıştır. İstanbul Kültür Üniversitesi’ne ve Sabancı Üniversitesi’ne destekleri için teşekkür ederiz. 
 
Program
 
5 gün sabah ve öğleden sonra olmak üzere 2 şer saat ders, sabah ve öğleden sonra problem çözme saati ile birer kısa sınav ve her gün ertesi gün için bir ödev verilmesi şeklinde uygulanacaktır.
 
Mekanik: Hareket ve Korunum Yasaları. Kepler Problemi ve Yörüngeler. Denge. Küçük Salınımlar. Harmonik Osilatör. Dalgalar.
Elektrik ve Mıknatıslık: Maxwell Yasaları. Elektromanyetik Dalgalar. Elektromanyetik Tayf. Boşlukta ve Madde Ortamında Dalga Yayılımı.
İstatistik Fizik: İdeal Gaz Yasası. Entropi. Termodinamik Yasalarının Olasılık Temeli. Boltzmann Olasılık Dağılımı.
Kuantum Mekaniği: Maddenin Dalga Özelliği ve Sonuçları. Atomların Boyutları ve Enerji Ölçeği. Enerji Seviyeleri. Foton Soğurulması ve Salınması – Tayf Çizgileri. Kara Cisim Işıması.
Enerji ve Işınım: Nükleer, Atomik ve Moleküler Enerji Seviyeleri. Astronomide Gözlenen Işınım Süreçleri ve Tayflar.
 
Yaz Okulu sonunda ders, ödev ve sınavları başarı ile tamamlayanlara Türk Astronomi Derneği tarafından sertifika verilecektir.
 
Başvuru
 
İlgilenen öğrenciler: lütfen şimdiye kadar aldığınız derslerin ve notların listesi (transkript) ile referans verebilecek bir öğretim üyesinin ismini vererek 23 Mayıs 2011 Pazartesi gününe kadar tad@tad.org.tr adresine elektronik posta ile başvurun.