Çekmeköy?de ?DÜNYA?DAN EVREN?e BAKIŞ? Sergisi

 

 

Çekmeköy’de “DÜNYA’DAN EVREN’e BAKIŞ” Sergisini  Meraklılarıyla Buluşturdu.

 

Galileo Galilei’nin teleskopla gökyüzüne yaptığı ilk gözleminin 400. yıldönümü nedeniyle Uluslararası Astronomi Birliği (IAU) tarafından 2009 yılı “Dünya Astronomi Yılı” ilan edildi. Bu kapsamda düzenlenen programlara UNESCO’nun da destek vermesiyle “Dünya Astronomi Yılı”  Birleşmiş Milletler tarafından da kabul edildi. 2009 “Dünya Astronomi Yılı” kapsamında dünyada aynı anda astronomi bilimini daha geniş çevrelere yakından tanıtarak gökyüzüne olan ilgi ve meraklarını artırmaya yönelik birçok etkinlik düzenlendi. Tam bu süreçte bizlerde “ Gökyüzü Araştırma Grubu”’muzu oluşturarak bu etkinliklere dâhil olduk.  Galileo Galilei’nin gökyüzüne olan merakı 400 yıl sonra akılları binlerce ışık yılı havada olan meraklı yüreklerle yollarımızı kesiştirdi.

Geleneksel Yaz Okulu Projemizi Gökyüzü Gönüllülerinin katkılarıyla astronomi içerikli gerçekleştirdik. Çocuklarımız astronomi ile ilgili eğitimler aldılar, atölye çalışmaları ve geziler yaparak bir çok bilgi öğrendiler. Çok kısa zamanda bir teleskop edinerek amatör astronom dostlarımızın rehberliğinde mahalle parkımızda yaptığımız gözlemlere komşularımızı da dâhil ederek birlikte evrene yolculuğa çıktık. Yön bulmayı, takımyıldızlarını, Satürn’e, Jüpiter’e, Mars’a, Ay’a ve Güneşe yaptığımız gözlemlerle evrende gezerek haklarında birçok bilgi edindik. Bu süreçte uzay araştırmaları sırasında gözlemevlerinden ve uzay teleskoplarından elde edilen görüntülerden derlenerek tüm dünyada eş zamanlı sergilenen Dünya’dan Evrene Bakış” sergisini Çekmeköy’de sergileme alanında yaşadığımız sorunlar nedeniyle taşıyamamanın üzüntüsü içerisindeydik. Bir gün Beş Yıldız İnşaattan dostumuz Ahmet EKŞİ ile yaptığımız sohbette Beş  Yıldız Alışveriş Merkezi olanaklarını hizmetimize sunmasıyla hemen Gökyüzü Gönüllüleri ile ilişkiye geçtik. Türk“Astronomi Derneği katkıları ile yıldız kümeleri, takımyıldızları, bulutsular, yıldızlar, gezegenler, dünya, güneş, ay, güneş ve ay tutulmaları, kuyruklu yıldızlar gibi uzay cisimlerinin görüntülerinden oluşan 80 fotoğrafla Çekmeköylüleri  evrenin derinliklerine götürmenin heyecanıyla sergi  hazırlıklarımıza başladık.  

 

Programımız konukların salona alınmasıyla başladı. Yön.Kur.Bşk.Canan Hanım’ın açılış konuşmasında bu güne kadar yapılan Astronomi çalışmalarıyla sergi sürecini konuklarla paylaşarak sözü Gökyüzü Gönüllüleri’ne bıraktı. Amatör astronom Arif BAYIRLI Galileo ile başlayan gökyüzü gözlem sürecinden başlayarak günümüze kadar olan gelişmeleri anlatarak sergideki fotoğraflar hakkında konukları bilgilendirdi. Hep birlikte Çekmeköy’de yaptığımız  gökyüzü çalışmalarını içeren sinevizyon izlendi.Tiyatrocu dostumuz Galileo kostümüyle aramıza katılmasıyla sergi salonuna geçerek hep birlikte Onur üyelerimiz Emine&Hüseyin SİPAHİ ile birlikte minik astronomumuz Anıl kurdeleyi keserek sergimizi açtı. Çocuklarımızın bilgilerine güvenerek konuklarımıza rehberlik ederek sergiyi gezdirmelerini astronom arkadaşlarla birlikte gururla izledik. c’inem Organizasyon ve velilerimizin katkılarıyla gerçekleşen kokteylde Evrene ilk bakışının 401.yılında Galileo Galilei’yi hep birlikte anarak teşekkürlerimizi ilettik.

 

Etkinliğimizi Beş Yıldız İnşaat mekân, Atlantis sineması salon, c’inem Organizasyon mekân süslemesi, Format Matbaa afiş ve davetiye baskısı, velilerimiz ikram, Nokta Kırtasiye yapıştırıcı malzemesi, Kıral Türk gazetesi sergi duyuru haberi ve fotoğraf çekimi, Bizim Bölge gazetesi fotoğraf çekimi katkılarıyla her zaman olduğu gibi imece usulüyle gerçekleştirerek güzel bir dayanışma örneğini bir kez daha sergiledik.

 

 

DUYARLI TOPLUM BİRLİKTELİĞİ

 

İyi ki varsınız…

 

 

BASIN HABERLERİ