Cacabey Gökbilim Kampı Projesi bugün başlıyor!

 

 

Cacabey Gökbilim Kampı Projesi’nin açılış töreni bugün saat 10:00’da Grand Hotel terme’de yapılacak
 
           Bilindiği gibi daha önce Ahi Evran üniversitesi tarafından yapılan açıklamada TÜBİTAK Bilim ve Toplum Proje Destekleri kapsamında 2009 yılında toplam 27 adet projenin desteklenmesine karar verildiği ve “4004-Doğa Eğitimleri ve Bilim Okulları Programı” desteklerinden birisine Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü’nden Doç. Dr. Mustafa Kurt’un “Cacabey Gökbilim Kampı” isimli proje ile hak kazandığı belirtilmiş ve biz de konuyu geçtiğimiz aylarda Kırşehir Arena Gazetesi olarak gündeme taşımıştık.
            Ahi Evran Üniversitesi’nin, TÜBİTAK Bilim ve Toplum Projeleri kapsamında düzenlenen ve  Kırşehir Yusuf Demir Bilim ve Sanat Merkezi ile ortaklaşa hazırlanan “Cacabey Gökbilim Kampı Projesi”, Kırşehir’de bugün başlıyor. Cacabey Gökbilim Kampı Projesi’nin açılış töreni bugün saat 10:00’da Grand Hotel terme’de yapılacak.
            Bilim Sanat Merkezlerinden seçilecek öğrenci ve öğretmenlere yönelik olan Cacabey Gökbilim Kampı Projesi’nin yürütücülüğünü Ahi Evran Üniversitesi Fizik Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Mustafa Kurt yapıyor. Ahi Evran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fitnat Köseoğlu ve İstanbul Teknik Üniversitesi, Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Uzay Mühendisliği  bölümünden Prof. Dr. A. Rüstem Aslan ise proje danışmanlığını yapıyor.
            Projede Fizik Bölümü Başkanı Prof.Dr. Sacit Özdemir, Yusuf Demir Bilim ve Sanat Merkezi’nden Fizik öğretmeni Raşit Umucu, Türksat A.Ş, Dünya Uzay Haftası Türkiye Koordinatörü Adnan Çelik uzman olarak görev yapacak.
            2009 yılının Dünya Astronomi Yılı olması nedeniyle, kampın, uzay ve gökbilim etkinliklerinde odaklanması ve Türkiye’nin farklı illerinden yaklaşık 80 öğrenci 40 öğretmenin katılması bekleniyor.
            Ahi Evran Üniversitesi ve Kırşehir Yusuf Demir Bilim ve Sanat Merkezi, bu proje çerçevesinde çeşitli etkinlikler ve seminerler gerçekleştirecek. Bilindiği gibi 13. yüzyıl Selçuklu Devleti döneminde Anadolu’da yaşamış Cacabey, gökbilimine duyduğu ilgiden dolayı Kırşehir’de, o günün şartlarına göre oldukça modern ve büyük bir gökbilim medresesi inşa ettirmiş ve Medrese, dönemin önemli bir gökbilim merkezi olmuş, yıllarca gökbilim çalışmalarına öncülük etmiştir.
 
 
SONER DEMİRBAŞ
KIRŞEHİR ARENA GAZETESİ – 28 Eylül 2009 Manşet
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ