Bir Günlüğüne Cassini Bilimcisi Olmak sonuçları açıklandı

DAY 2009 Özel Projesi Türkiye Sonuçları:

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı NASA’nın Jet İtki Laboratuvarı bünyesindeki Cassini Uzay Aracı Bilimcileri’nin DAY2009’a özel olarak ilk kez uluslararası katılımla gerçekleştirdikleri DAY2009 Özel Projeleri’nden "Bir Günlüğüne Cassini Bilimcisi Olmak (Cassini Scientist For a Day)" adlı projeye Türkiye’den katılan yarışmacıların belirlenen hedefler ile ilgili yazdıkları kompozisyonlar değerlendirildi ve dereceye giren öğrenciler belirlendi. 4 – 12. Sınıf öğrencileri arasında gerçekleştirilen yarışmada amaç, yılın belirlenen bir gününü eğitim gözlemlerine (çalışmalarına) ayıran Cassini uzay aracının 11 Ekim 2009’da gözlemlediği Satürn ve Halkaları, Tethys ve Satürn’ün Halkaları, Titan  şeklindeki üç hedef üzerinde çalışıp, en iyi bilimsel sonuç vereceğini düşündükleri hedefi ve nedenlerini bir kompozisyon halinde yazmaktı. Çok sayıda başvurunun olduğu yarışmada öğrenciler üç gruba ayrıldı ve her grupta en çok puan alan ilk üç kişi sıralandı. Her grubun birincisine Türk Astronomi Derneği birer Galileoskop hediye edecek, dereceye giren diğer öğrencilere ise sertifika verilecek ve öğrencilerin fotoğraflı kompozisyon bilgileri NASA’nın yarışma sayfasında yer alacak.

4 ve 5. Sınıflar Kategorisi Birinci: Ahmet Basri KARAKUŞ (4. Sınıf – Cassini Aracında Bir Gün) Özel Gençlik İlköğretim Okulu/Konya İkinci: Taçmin SARI (Titan) Önde Koleji/İstanbul Üçüncü: Utku Efe KİLDÖKÜM (Cassini’nin Hedefleri) Özel Bilkent İlköğretim Okulu/Ankara 6, 7, ve 8. Sınıflar Kategorisi Birinci: Asya EĞİLMEZ (6. Sınıf – Bir Günlüğüne Cassini Bilimcisi Olmak Özel Çakabey İlköğretim Okulu/İzmir İkinci: Berkay ÖZERBAY (Şimdiki Günlerde Dünya) Takev Özel İlköğretim Okulu/İzmir Üçüncü: Muhammed Barışcan AKÇİN (Cassini Uzay Bilmecesi) 75. Yıl İlköğretim Okulu 9, 10, 11, ve 12. Sınıflar Kategorisi Birinci: Neziha DEMİR (10. Sınıf – Yeni Bir Ümit Kaynağı:Titan) Konya Türk Telekom Erol Güngör Sosyal Bilimler Lisesi İkinciler: A)Elif Mehtap KAYHAN (Yeni Dünyamız:Titan) Samanyolu Cemal Şaşmaz Koleji/Ankara B) Metin Ali TURGUT , Miyase Pelin TUNÇ , Yiğit YAKUPOĞLU (Neden Titan?) T.E.V. İnanç Türkeş Özel Lisesi / Kocaeli Üçüncü: Noyan Songür (Yeni Dünya) VKV Koç Özel Lisesi / İstanbul

 

__________________________________________________

Bir Günlüğüne Cassini Bilimcisi Olmak:

Öğrencilerin, bir bilim insanının günlük hayatının nasıl olduğunu anlamalarını sağlamak için düzenlenmiş olan Cassini Scientist for a Day (Bir Günlüğüne Cassini Bilimcisi Olmak) projesi, DAY2009’un Uluslararası Özel Projelerinden birisi.

Öğrencilerden beklenen: Eğitim faaliyetleri için ayrılan Cassini Uzay Aracının görüntüleyeceği üç hedeften biri üzerinde çalışıp, en iyi bilimsel sonuç vereceğini düşündükleri hedefi ve nedenlerini bir kompozisyon halinde yazmak.

Cassini Uzay aracı 11 Ekim 2009’da görüntüleyeceği üç hedef şöyle:

Hedef-1: Satürn ve Halkaları; Hedef-2: Tethys ve Satürn’ün halkaları; Hedef-3: Titan.

8. kez gerçekleştirilecek olan yarışma 2009 Dünya Astronomi Yılı’nı kutlamak için tüm uluslara ve eğitim kuruluşlarına açık. Türkiye’den gelen başvurular Türk Astronomi Derneği tarafından değerlendirecek.

YARIŞMA KURALLARI:

Son teslim tarihi : Kompozisyon yarışması için son gönderim 30 Ekim 2009 günüdür.

 • Yarışma 4.ve 12. sınıf arasındaki tüm öğrencilere açıktır.
 • Öğrenciler tek başına veya en fazla dört kişilik takımlar halinde çalışabilirler.
 • Tüm gönderimler öğrencilerin özgün çalışmaları olmalıdır. İzinsiz alıntı içeren başvurular elenecektir.
 • Her öğrenci yalnızca bir kez başvuru yapabilir.
 • 500 kelimeden daha uzun olan kompozisyonlar diskalifiye edilecektir.
 • Başvuran kişilerin isim ve iletişim bilgileri 500 kelimelik kompozisyon sözcük sayısına dahil değildir.
 • Kompozisyonlarda yalnızca metin kullanılmalıdır. Resim veya herhangi bir ek kabul edilmeyecektir.
 • İletişim becerileri bir bilim adamı olmanın önemli bir parçasıdır. Kompozisyonda ifade edilen fikirlere ilave olarak yazım ve dilbilgisi de dikkate alınacaktır
 • Başvurular üç gruba bölünecektir:
  • 4. ve 5. Sınıflar
  • 6. 7. ve 8. Sınıflar
  • 9. 10. 11. ve 12. Sınıflar

BAŞVURU KOŞULLARI:

 • Başvurular e-posta yoluyla, adresine gönderilecek.
 • Başvurular öğretmenler veya veliler tarafından gönderilecek.
 • Kompozisyon metnini direkt olarak posta kısmına yazın, herhangi bir ek olarak göndermeyin.
 • Mesaja öğretmenin adı, e-posta adresi ve alan kodu içeren telefon numarası, okul adı ve adresi yazılacak
 • Başvuran veya makaleye katkıda bulunan öğrencinin/öğrencilerin (en fazla 4 kişi) isim, sınıf ve okul bilgileri yer alacak.
 • Makale konuları:
  • Hedef-1: Satürn ve Halkaları;
  • Hedef-2: Tethys ve Satürn’ün halkaları;
  • Hedef-3: Titan.

JPL ve NASA, katılımcı makalelerini NASA’ya ait internet sitelerinde katılımcının adı, sınıfı, okulu, yaşadığı yer belirtilerek yayınlama hakkına sahiptir.

Kazananlara sertifika verilecek ve birer Galieoskop armağan edilecek.

ÖĞRETMENLERİN DİKKATİNE:

Yarışmayı bir sınıf ödevi olarak değerlendirebilirsiniz

– Kazananlar belirlendikten sonra öğretmenlerle irtibata geçilerek öğrencinin/öğrencilerin fotoğrafları istenecek. Fotoğrafların internette yayınlanabilmesi için velilerin imzalı yetki yazısı göndermesi gerekmektedir.

İletişim:

Değerlendirme Jürisi üyeleri: Zeki Aslan, Ersin Göğüş, Defne Üçer, Arif Solmaz