ANA SAYFA

Türk Astronomi Derneği’nin popüler bilim sayfasıdır.  

_____________

İstanbul Kültür Üniversitesi 13-14 Aralık 2014 tarihlerinde “İlk, Orta ve Lise Eğitiminde Gökbilim Sempozyumu” başlıklı bir sempozyum düzenliyor. Sempozyum programı için tıklayınız

_____________

Türk Astronomi Derneği şimdiye dek kullanmakta olduğu logoyu değiştirmek için ödüllü bir yarışma düzenliyor. Yarışmaya katılım ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

_____________

PLD Türkiye 24 Eylül 2013 tarihinde İstanbul’da “Türkiye’de Işık Kirliliği” başlıklı bir seminer düzenliyor. Seminer TAD üyesi Prof. Dr. Zeki ASLAN tarafından verilecek. Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

_____________

Uluslararası Karanlık Gökyüzü Birliği (IDA) ışık kirliliğinin zararlarını anlatmak ve bu konuda bir farkındalık yaratmak amacıyla Loch Ness yapım şirketi ile birlikte “Karanlığı Kaybetmek” adlı kısa bir film hazırladı. Film Türkçe de dahil olmak üzere bir çok dilde izlenebilir. Filmin Türkçe sürümünü YouTube üzerinden izleyebilirsiniz. Ayrıca Loch Ness şirketinin websitesinden ücretsiz olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

_____________

 

Türk Astronomi Derneği’nin aylık elektronik bülteni “GÖKYÜZÜ” yeniden yayında! Bültenin Mart 2013 sayısına ulaşmak için burayı tıklayınız. GÖKYÜZÜ’ne ayrıca TAD’ın Facebook sayfasından da ulaşabilirsiniz.

 

_____________

 

Arizona Üniversitesi, Fizik Bölümü’nde çalışmakta olan Türk astrofizikçi Dr. Feryal ÖZEL, Amerikan Fizik Derneği’nin 2013 Maria Goeppert Mayer ödülü ile ödüllendirildi. Feryal Özel özellikle nötron yıldızlarının astrofiziği üzerine yaptığı çalışmalar ile tanınıyor. Ödülü almasındaki önemli etken, nötron yıldızlarının özel bir türü olan “magnetar”lardan gelen X-ışınlarına dair yaptığı kuramsal açıklamalar oldu. Türk Astronomi Derneği olarak Feryal Özel’i kutlar, gurur duyduğumuzu belirtmek isteriz. Ödül hakkında detaylı bilgiye buradanulaşabilirsiniz.

_____________

TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi’nden Alp Akoğlu ile TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nden Dr. Tuncay Özışık’ın birlikte hazırladığı “Gök Olayları Yıllığı”nın 2013 için olanı yayınlandı. Yıllığa TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi‘nin sayfasından veya bu sayfanın en aşağısındaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz…

_____________

Türk Astronomi Derneği üyelerinden, Çağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Özel’in kaleme aldığı “2012’de Neler Olacak ve Olmayacak” başlıklı yazıya BURADAN ulaşabilirsiniz.. 21 Aralık 2012’de gerçekleşeceği iddia edilen kıyamet ile ilgili senaryolar hakkında bilimsel bilgileri bu yazıdan edinebilirsiniz.

_____________

NASA’nın Curiosity Sondasının Mars’ta Yaptığı Keşif Hakkında

6 Ağustos 2012 tarihinde Mars yüzeyine inen NASA’nın Curiosity (Merak) adlı uzay aracı şimdiye kadar uzaya yollanmış en karmaşık ve becerikli robotların başında geliyor. Uzay aracının temel amacı Mars toprağını inceleyerek yüzeyin mikrobik düzeyde yaşama elverişli olup olmadığını analiz etmek olacak.

Curiosity üzerindeki kollarla açılan 4 santimetre genişliğindeki üçüncü (solda) ve dördüncü (sağda) yüzey çukurları. Görüntü: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Yüzeye indikten sonra araştırmalarına başlayan Curiosity 30 Kasım tarihine kadar toplamda  519 metre yol katederek ana araştırma alanı olan Gale Krateri içerisindeki Mount Sharp’ın eteklerine doğru ilerleyecek. Aracın yolu üzerinde çeşitli yerlerden örneklerin alınmasının amacı, incelenen örneklerin Mars yüzeyine ait bir özellik mi, yoksa başka şekillerde buralara taşınan bölgesel özellikler mi olduğunu anlamak.

Curiosity üzerinde çalışan bilimcilerin Mars’tan elde edilen son verilerin tarihi kitaplarına geçecek türden olduğunu söylemesi kamuoyunda heyecan yaratarak, Kasım ayının son günlerinde basında Mars yüzeyinde canlı bulunduğu yönünde yorumların yapılmasına kadar gitti. NASA’nın daha önceki ‘keşif’ duyurularında olduğu gibi yanlış adım atmamak ve incelenen örneklerin analiz sonuçları için beklemesi de bu spekülasyonları arttırdı. Ancak 3 Aralık 2012 tarihinde Amerikan Jeofizik Birliği toplantısında yapılan basın toplantısında açıklandığı üzere Mars toprağında henüz kesin olarak organik bileşik izine rastlanmadı. Karmaşık kimyasal izlere rastlayan Curiosity, analiz ettiği toprak içerisinde beklenenin altında su molekülü, sülfür ve klor içerikli bileşikler tespit etti. Bunların Mars yüzeyine ait özellikler olup olmadığı diğer duraklardaki analizler sonucunda netlik kazanacak.

Arif Solmaz
Çağ Üniversitesi
arif.solmaz@gmail.com

 

~

 

TAD üyelerinden Prof. Dr. Halil KIRBIYIK (ODTÜ Fizik Bölümü),  30 Kasım 2012 Cuma akşamı saat 23:00’de Habertürk TV’ye “Büyük Patlama ve Evrenin Oluşumu” konusunda bilimsel ve felsefi değerlendirmeler yapmak üzere konuk oluyor.

~

 

 TAD ve TWAN üyesi Tunç Tezel son Güneş tutulmasını Lakeland, Queensland, Avustralya’dan izledi. Çektiği fotoğrafları sunuyoruz.

~~~

Prof. Dilhan Ezer Eryurt’u kaybettik

İlk Türk astrofizikçilerinden Prof. Dilhan Ezer Eryurt’u kaybettik. Dilhan Hanım yıldız yapısı ve evrimi ile ilgili çalışmaların ve bilgisayar hesaplarının dünyadaki öncülerinden biri ve Türkiye’de yetiştirdiği öğrencileri ile yıldız yapısı ve evrimi konusunda teorik çalışmalar yapan Türk ekibin kurucusu idi. ODTÜ emekli öğretim üyesi ve TÜBA Şeref Üyesi olan Dilhan Hanım Türk Astronomi Derneği’nin de ilk başkanlarındandı. Astronomi ve astrofiziğin gelişmesine yaptığı katkıları şükranla anıyoruz.

 


TÜBA sayfasında Prof. Dr. Dilhan Ezer Eryurt
Prof. Dr. Dilhan Ezer Eryurt’la bir söyleşi
Güneşin evriminde bir Türk kadını: Prof. Dr. Dilhan Eryurt (Focus Dergisi)
Gökyüzü Kadınlarındır (Açık Bilim dergisi)

Kadın Astronomlar

Prof. Dilhan Ezer Eryurt – Özgeçmiş

Mutlu Yıldız’ın Şiiri

 

 


 

2009 DÜNYA ASTRONOMİ YILI BROŞÜRÜ / 2014 GÖK OLAYLARI YILLIĞI

. .